Suomen Biostatistiikan Seuran syysseminaari 28.9.2023

Hei biostatistikot sekä biostatistiikasta kiinnostuneet,


Suomen Biostatistiikan Seura (SBS) järjestää syysseminaarin torstaina 28.9.2023 Orionin Tuohilammella (Tuohilammentie 160, 003300 Otalampi, Vihti).

Ilmoittautuminen tapahtumaan on auki nyt – ilmoittauduthan nopeasti, sillä paikkoja on rajallinen määrä! Sitovat ilmoittautumiset 18.9. klo 11:00 mennessä. Pääset ilmoittautumaan seminaariin tästä linkistä:  https://forms.gle/3BXP9VedS5KjfQuVA

 Mikäli ilmoittautuminen täyttyy aikaisemmin, otamme käyttöön varapaikat.

 

Lisätietoja seminaarin aikataulusta ja yhteiskuljetuksista alla.

 

Päivän aikataulu

Seminaari alkaa klo 11:30 lounaalla, jonka jälkeen kuulemme puheenvuoroja biostatistiikan sovelluksista sekä biostatistikon työelämästä eri sektoreilta. Tapahtuman virallinen osuus kestää klo 16:30 saakka, jonka jälkeen vuorossa on vapaamuotoista pelailua ja saunomista sekä iltapala. Tapahtuma loppuu klo 20:00.


12:30-14:00
Biostatistiikan seura, Sami Hokkanen: Tilaisuuden avaus
Olavi Kilkku ja Toni Sarapohja: Orion ja biostatistiikka

Juha Karvanen: The statistical basis of laboratory data normalization
Katariina Perkonoja: Synteettinen potilasseuranta-aineisto sekä menetelmällinen kirjallisuuskatsaus tutkimusvälineenä
Tiia Rissanen: Propensiteettipistemäärämenetelmien vertailua virtsarakkosyöpätutkimuksessa


14:00-14:30 Iltapäiväkahvi


14:30-16:30
Tuomas Rajala: Spatial point pattern statistics: A case study of root rot infections in spruce stands
Inari Helle: Riistalajien populaatiomallinnus: työkaluja tutkimukseen ja päätöksentekoon
Biostatistikko töissä - lyhyitä puheenvuoroja työelämästä ja biostatistikon työllistymismahdollisuuksista

Saija Hurme, Biostatistiikka, Turun yliopisto & Turun yliopistollinen keskussairaala
Sami Hokkanen, Radiometer Turku

Tommi Pesonen, 4Pharma

Iqvian edustaja
Juha Jokinen, SAS Institute

16:30-18:30 Ulkoilua ja pihapelejä sään salliessa tai urheilua ja pelejä sisätiloissa; saunat lämpimänä. Pakkaa mukaan halutessasi säänmukaisesti ulkoiluvarusteet tai sisäpelikengät sekä saunakamppeet!

 

18:30-20:00 Iltapala

 

20:00 Tilaisuus päättyy

Yhteiskuljetus

Seura järjestää yhteiskuljetuksen Turusta ja Helsingistä!


Kuljetus Turusta lähtee Akatemiankadulta (Tuomiokirkon vieressä) klo 9:30. Kuljetus takaisin Turkuun lähtee Tuohilammelta klo 20 ja on Turussa noin klo 22:00. Bussi pysähtyy tarvittaessa myös Salossa (tarkempi pysähtymispaikka ilmoitetaan myöhemmin) sekä mahdollisesti myös muualla matkan varrella – voit kirjoittaa ilmoittautumislomakkeeseen toiveesi pysäkistä matkan varrella.

 

Kuljetus Helsingistä lähtee Intercityn 150 saavuttua Kiasman tilausajopysäkiltä (aikataulun mukainen klo 10:35) ja pysähtyy tarvittaessa matkalla Tapiola Gardenissa. Kuljetus Helsinkiin lähtee Tuohilammelta tarvittaessa noin 19:15 (Pendolino 53) tai viimeistään klo 20. Vastaa siis kyselyyn oletko tulossa Intercity 150:llä ja/tai palaamassa Pendolino 53:lla TAI mistä haluat kyytiin. Lopulliset yksityiskohdat ilmoitetaan viimeistään 25.9.

 

Hinta

Tapahtuma on ilmainen SBS:n jäsenille, opiskelijoille ja väitöskirjatutkijoille. Ei-jäsenille osallistumismaksu on 50 €. Ei-jäsenille paikka varmistetaan vasta 18.9. jälkeen. Voit hakea jäsenyyttä jäsenyyssivulta...

Tapahtuman tarjoiluineen tarjoaa Orion Pharma

Yhteiskuljetukset sponsoroi SAS Institute, Radiometer Turku, 4Pharma, Aastat ja Iqvia.