Syysseminaari-ilmoittautuminen / Autumn seminar registration

Hei kaikki, ilmoittautuminen syysseminaariin on avattu! (In English below)

Suomen Biostatistiikan Seura järjestää perinteisen syysseminaarin torstaina 10.10. klo 12 alkaen Turun virastotalossa. Teemana on koneoppiminen ja tekoäly. Seminaaripäivään sisältyy esityksiä ja kahvitus sekä oheisohjelmaa klo 16 alkaen.


Ohjelma:
Ennen varsinaisen seminaarin alkamista on klo 11 alkaen mahdollista kohdata toisia syysseminaarilaisia ja nauttia omakustanteisesti lounasta virastotalossa sijaitsevassa ravintola Aitiopaikassa.

Klo 12-16 kuullaan seuraavat esitykset:
Klo 16 siirrytään ulkotiloihin Paheiden Turku -kävelykierrosta varten. Tarkempi kuvaus kierroksesta:

Kesto: 1 tunti ja 30 minuuttia

Tule kuulemaan turkulaisten paheista kautta aikojen. Mihin kaikkiin synteihin turkulaiset ovat vuosisatojen saatossa sortuneet?

Kreivi Gustaf Mauritz Armfelt nimesi Turun jo aikoinaan koirankoloksi, josta tulivat kaikki Suomessa vallitsevan pahan siemenet. Piispa Rothovius puolestaan valitti turkulaisten kiroilevan, elävän säädyttömästi, tottelemattomasti ja kevytmielisesti. Syyttipä piispa turkulaisten elävän lisäksi juoppoudessa, vihassa, kateudessa, ylpeydessä ja vielä rahanahneudessakin.

Kuljemme halki historian ja syntisten katujen, ihmettelemme, millainen kaupunki on ollut ja kuinka paheita on koetettu kitkeä. Koska kierroksella kerrotaan paheista laidasta laitaan, se ei sovi lapsille.

Kierros alkaa Aurakatu 2, kaupungintalon pääovelta. Reitti kulkee Aurajoen vartta Vanhaan Turkuun.

Kävelykierroksen jälkeen on mahdollista kokoontua vielä omakustanteisesti innokkaiden kesken.

Hinta:
Tapahtuma on seuran jäsenille ilmainen, ja ei-jäsenille osallistumismaksu on 50 euroa. Hintaan sisältyvät esitykset, kahvitus ja iltaohjelmaan kuuluva opastettu kävelykierros Turun keskustassa. Jäsenyyden ehto täyttyy, kun jäseneksi on rekisteröitynyt ennen seminaaria. Jäseneksi voi liittyä täältä, tai vaihtoehtoisesti osallistumismaksun voi maksaa tilille FI25 8000 1400 7081 53.

Ilmoittautuminen:
Ilmoittaudu syysseminaariin tämän lomakkeen kautta keskiviikkoon 25.9.2024 mennessä. Ilmoittautumisen voi perua ilmoittautumisajan puitteissa, mutta kahvituksen ja kävelykierroksen ilmoittautumiset ovat sitovia ilmoittautumisajan päättymisen jälkeen osallistujamäärän ennakoimiseksi.

Lämpimästi tervetuloa!

Kysymysten tullessa mieleen lisätietoja voi tiedustella osoitteesta tiia-maria.h.pasanen (at) jyu.fi.

Ystävällisin kesäterveisin
Suomen Biostatistiikan seuran hallitus


----- IN ENGLISH -----

Hi all, the registration for the Autumn seminar is open now!

The Finnish Society of Biostatistics organizes the traditional Autumn seminar on Thursday, October 10th from 12 noon in Turku's office building (Turun virastotalo). The theme is machine learning and artificial intelligence. The seminar day includes presentations, coffee, and additional program starting at 4 p.m.

Program:
Before the actual seminar starts, from 11 am, it is possible to meet other Autumn seminar participants and enjoy lunch at your own expense in the restaurant Aitiopaikka, located in the office building.

From 12 to 4 p.m., the following performances will be given:
  • Aki Koivu (Harvard Medical School): AI biomarkers for neurological disorders, (kesto 50 min)
  • Elina Asikanius (Fimea): Regulator´s Considerations on Use of AI in Drug Development (https://www.ema.europa.eu/en/news/reflection-paper-use-artificial-intelligence-lifecycle-medicines) (40 min)
  • Jonne Pohjankukka (Luke): Digitaalisen luonnonvara-aineiston käsittelyn tehostaminen tekoälyllä (Improving the processing of digital natural resource material with artificial intelligence) (50 min)
  • Emeritus speech: Juha Alho: On life table methods of mortality shocks (25 min)
At 4 p.m. we move to the outdoor spaces for the Paheiden Turku walking tour. More detailed description of the tour:

Duration: 1 hour ja 30 minutes

Come and hear what sins and vices the Turku people have committed throughout the history.
On his time, Count Gustaf Mauritz Armfeld named Turku a rathole where all the seeds of evil came from. And Bishop Rothovies blamed the Turku people to live in sin and the sins be so numerous he could not name them.
On this walking tour we will walk through the streets and allies of Turku, and discuss the historical sins and vices, and their punishments.
The tour starts at Aurakatu 2, the main door of the town hall. The route goes along the Aura River to Old Turku.

After the tour, it is possible to gather again at your own expense, if you have enough enthusiasm.

Price:
The event is free for the member of SBS, and the participation fee for non-members is 50 euros. The price includes the presentations, coffee and the guided walking tour in the center of Turku. The membership condition is fulfilled when you have registered as a member before the seminar. You can become a member here, or alternatively you can pay the participation fee to the account FI25 8000 1400 7081 53.

Registration:
Register for the fall seminar via this form by Wednesday, September 25, 2024. Registration can be canceled within the registration period, but the coffee and walking tour registrations are binding after the end of the registration period in order to anticipate the number of participants.

Warm welcome!

If you have any questions, you can ask for more information at tiia-maria.h.pasanen (at) jyu.fi.


With kindest summer greetings,
Board of the Finnish Society of Biostatistics